Blog

Joga twarzy – szczęka

Zwykle mało się zastanawiamy nad tym, że stan naszej szczęki, problemy z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i różne dolegliwości, które się pojawiają.

Bóle głowy, uszu, gałek ocznych, zdarza się, że mają swoją przyczynę np. w zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi, czyli tzw. bruksizmie. Bruksizm objawia się np. w nocy zgrzytaniem zębów – jest to dolegliwość związana z nadmierną aktywnością mięśni poruszających żuchwą. Są one wtedy napięte i źle funkcjonują mimo poprawnej budowy anatomicznej. Najczęściej przyczyną jest pozostawanie pod wpływem silniejszego stresu i napięcia. Sposób rozładowania tych emocji u wielu osób objawia się właśnie napinaniem mięśni żuchwy. Statystyki prowadzone przez stomatologów i ortodontów wykazują, że w ten sposób odreagowuje stres ponad 60% osób dorosłych oraz około 30% dzieci.

Dolegliwość ta niszczy zęby. Efektem nadmiernego zaciskania szczęk i zgrzytania zębów jest odsłanianie się szyjek korzeni zębowych, co powoduje narażenie ich na próchnicę, a także ścieranie się brzegów siekaczy, powierzchni żujących trzonowców i przedtrzonowców.

Dlatego warto się poobserwować, jak tłumaczy stomatolog dr Joanna Serewa: Żuchwa w normalnej pozycji pozostawia przestrzenie pomiędzy zębami. Nie ma specjalnego napięcia, ani kontaktów pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. Jeśli trzymamy je zaciśnięte, to stwarzamy mięśniom sytuację podobną do chodzenia z hantlami w rękach. Nie musimy nimi ćwiczyć, wystarczy je trzymać, żeby spowodować przeciążenie. Podobnie jest z zębami, jeśli je zaciskamy lub trzymamy razem to możemy nadwyrężyć mięśnie skroniowe, które są rozległe na naszej głowie. Jeśli są ciągle napięte mogą powodować wrażenie uciskania. Takie sytuacje są szczególnie zauważalne podczas stresu lub zdenerwowania.

Także naturalne dla niektórych podpieranie brody podczas oglądania telewizji lub czytania na brzuchu może przysporzyć niemałych kłopotów. Powoduje to również zaciskanie szczęki. Oddziaływanie małej siły, ale powtarzanej tysiące razy może powodować bóle, dyskomfort, a także zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych.

Również wady w obrębie zgryzu, czyli źle ustawione zęby mogą wpływać na objawy bólowe w obrębie głowy. W pierwszej kolejności leczenie powinno dotyczyć stawów, odpowiedniego ustawienia żuchwy, a dopiero potem zębów.

Jeszcze inną dolegliwością związaną z zaburzeniami dotyczącymi mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, skroniowego oraz mięśni skrzydłowych jest szczękościsk. Dochodzi do niego wtedy, gdy przedłuża się skurcz tych mięśni. Powoduje to niemożność częściową lub nawet całkowitą otwarcia jamy ustnej. Przyczyną szczękościsku mogą być różne schorzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego oraz ogólnoustrojowe.

Przed skutkami bruksizmu można się chronić np. relaksacyjną szyną zgryzową, którą zakłada się na noc w celu rozluźnienia szczęki. Innymi sposobami na podobne dolegliwości są na pewno odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Pomagają one zmniejszyć napięcie mięśni aparatu mowy (policzków, żuchwy i języka). Na rozluźnienie mięśni pozytywnie wpłyną także zabiegi manualnej relaksacji, ćwiczenia stabilizujące oraz izometryczne, ćwiczenia głosowe legato (przeciąganie dźwięków), podstawowe ćwiczenia z oddychania i fonacji, stosowanie ciepłych okładów i maści rozgrzewających, nakładanych na mięśnie w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego.

Na podstawie artykułów:

http://prestizszczecin.pl/magazyn/110/zdrowie-i-uroda/boli-cie-glowa-rozluznij-szczeke

http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/bruksizm--jak-nie-zgrzytac-zebami,87061,1,1.html

http://dentonet.pl/pomoc-logopedy-i-fizjoterapeuty-w-zwalczaniu-bruksizmu/

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/szczekoscisk-przyczyny-objawy-leczenie_44561.html